نمایش محتوای وب نمایش محتوای وب

راهنمای استفاده کاربران از خدمات کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 1369 به عنوانکتابخانه دانشکده پرستاری و مامایی در محل فعلی مرکز آموزش و توسعه باتعداد 600 جلد کتاب تاسیس گردید و در سال 1374 در ساختمان فعلی معاونتدانشجویی به عنوان کتابخانه مرکزی دانشگاه شروع به کار کرد و سالانه تعدادی کتاب به مجموعه افزوده می گردد. در سال 1381 با خرید برنامه نرم افزاریپارس آذرخش اطلاعات کتب و منابع به این برنامه وارد و سیستم بصورت مکانیزهگردید. در سال های اخیر با گسترش روند پذیرش دانشجو در رشته های مختلف و بارشد و توسعه چشمگیری که در طی سالهای اخیر در دانشگاه بوجود آمد و تاسیسدانشکده ها کتابخانه های مخصوص برای هر دانشکده ایجاد شد. در سال 1386 بااحداث ساختمان جدید در پردیس آموزشی ساختمانی برای کتابخانه مرکزی در نظرگرفته شد که تمامی کتابخانه ها بجز کتابخانه دانشکده بهداشت در این مکانمستقر شدند و از این سال (1386) سالانه مبلغ قابل توجهی برای خرید کتاب وسایر موارد و منابع در نظر گرفته می شود و در سال 1388 اطلاعات کتابخانهمرکزی تحت وب قرار گرفته که علاقه مندان می توانند جهت آگاهی از منابع بهاین سایت مراجعه نمایند.

کتابخانه هم اکنون دارای 39461 هزار جلد کتاب فارسی، 5626 هزار جلد کتابلاتین، 100 عنوان مجله فارسی، تعدادی ژورنالهای گذشته نگر، تعداد 640 عنوانپایان نامه و تعداد 181 کتابچه همراه با CDطرح تحقیقاتی می باشد. کتابخانه از طریق کنسرسیوم وزارت خانه  دارایاشتراک پایگاه ها و بانک اطلاعاتی ( مقالات، مجلات پزشکی، فارسی) و هم چنین عضوکتابخانه ملی دیجیتال پزشکی می باشد.

کارکنان کتابخانه

 کتابخانه مرکزی دارای7 نفر کارمند می باشد.

نام و نام خانوادگی

مسئولیت

مدرک

سید علی برزین     

مسئول کتابخانه مرکزی

کارشناسی ارشد کتابداری

سرکار خانم لاله توکل      

معاون کتابخانه مرکزی

کارشناسی ارشد کتابداری

شوکت پرماه

خدمات فنی

کارشناسی ارشد کتابداری پزشکی

سیده اعظم السادات توسلمند    

بخش مرجع

کارشناسی ارشد کتابداری

 

پروین انصاری  

بخش امانت

کاردانی ادبیات

مجید طیب نژاد

امانت             

کارشناسی کتابداری

داریوش سالاری 

 پایگاه عرضه اطلاعات           

 

کارشناسی کتابداری

 

 

 

بخش های کتابخانه

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دارای دپارتمان ها وبخش های مختلفی می باشد:

۱. بخش کتب

۲. نشریات چاپی   

۳. بخش امانت

۴. بخش پایان نامه ها

۵. سایت الکترونیک

۶. نرم افزار یکپارچه پارس آذرخش

 

۱. کتب چاپی و الکترونیکی

 این بخش از کتابخانه دارای 39461نسخه کتاب فارسی  5626 نسخه کتاب لاتین می باشد.  بخش کتب چاپی شامل کلیه کتب فارسی و لاتین در زمینه پزشکي و تخصصي بوده که پس از خريداري و آماده سازي رده بندي و فهرست نويسي توسط کارشناس و متخصص بصورت  طبقه بندي شده در قفسه ها قرار مي گيرد . سيستم مخزن بصورت نیمه باز بوده و دانشجو و يا مراجعه كننده مي تواند با استفاده از فهرست پیوسته و یا هماهنگی با کتابدار بخش امانت کتب مورد نياز خود را پيدا کند.  كتب الكترونيكي بصورت تمام متن نيز موجود مي باشد. که جهت استفاده از این کتب می توانيد به قسمت کتابخانه پایگاه عرضه اطلاعات مراجعه نمایید.  

  ۲. نشریات چاپی

بخش نشریات کتابخانه با نگهداری و ارائه خدمات مربوط به نشریات یکی از بخش های فعال و پویای مرکز اطلاع رسانی به شمار می رود .اين بخش توانسته است با جمع آوري مجله هاي جاري و گذشته نگر مجموعه نسبتاً غني فراهم سازد به گونه اي که نيازهاي پژوهشي مراجعان را تامين نمايد. تعداد مجلات چاپي لاتين موجود حدود ۱۰ عنوان، و تعداد مجلات فارسي بيش از ۱۰۰ عنوان مي باشد. در قسمت آرشيو نيز شماره هاي گذشته نشريات موجود مي باشد، که به منظور بهره وري دانشجويان و اساتيد جهت کمک به امر پژوهش مورد استفاده قرار گرفته مي گيرد. پوشش زماني اين نشريات در بخش فارسي از سال ۱۳۷۰ و لاتين از سال ۱۹۸۹ مي باشد.  با توجه به اينکه بسياري از نشريات بصورت الکترونيکي و Online  می باشند لذا کتابدار مرجع در واحد نشریات می تواند به مراجعه کنندگان در یافتن نشریات الکترونیکی و مقالات غیر چاپی اقدام نماید.

 

 

۳. بخش امانت منابع کتابخانه

بخش امانت کتابخانه یکی از فعال ترین و پر رفت و آمدترین  بخش های کتابخانه به شمار می رود، مهمترین وظیفه این بخش تحویل، تمديد، برگشت و رزرو کتب وکمک و راهنمايي مراجعين در بازيابي مطالب و کتب مورد نياز مي باشد.امانت منابع کتابخانه به صورت دستي و کامپيوتري و با استفاده ازسيستم نرم افزاري جامع کتابخانه اي پارس آذرخش و بر اساس آئين نامه امانت دانشگاه انجام مي پذيرد. مخزن كتابخانه بصورت قفسه بسته اداره مي گردد.  مراجعین جهت امانت گرفتن کتاب باید عضو کتابخانه شوند، عضویت دانشجویان جدیدالورود در هر سال تحصیلی به صورت مراجعه به کتابخانه انجام مي شود. مدت اعتبار کارت عضويت کتابخانه براي دانشجويان برابر با مدت اعتبار کارت دانشجويي آنان و يا ( طول مدت تحصيلي ) است. مدارک لازم جهت عضويت : ارائه کارت دانشجويي معتبر همراه شماره دانشجويي، یک قطعه عکس ۴×۳ و تکميل فرم تقاضانامه عضويت . انجام خدمات اين بخش با نرم افزار يكپارچه كتابخانه بصورت كامپيوتري مي باشد . اطلاعات تمامي كتب و منابع كتابخانه در نرم افزار وارد گرديده و درزمان امانت دهي قابل رويت مي باشد. سيستم امانت بصورت كامپيوتري مي باشد .

۴. بخش پایان نامه ها

پایان نامه ها جزء اسناد دانشگاه می باشند. دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دارای حدود 640 عنوان پایان نامه در رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری ، مامايي،  بهدا شت و... مي باشد. پس از ورود پايان نامه  به  کتابخانه ابتدا ثبت گرديده و شماره راهنما دريافت ميکنند.  و سپس بصورت اطلاعات توصيفي و تحليلي در نرم افزار کتابخاته ورود اطلاعات مي گردند. لازم به ذکر است  ليست پايان نامه ها نيز به منظور استفاده مراجعين در در دفتر مخصوص ثبت و دردسترس می باشد . نکته مهم اين که استفاده و امانت پايان نامه ها به صورت موقت و فقط داخل كتابخانه با ارائه كارت معتبر انجام مي گيرد. همچنين ليست كامل و يكپارچه پايان نامه هاي دانشگاه به همراه چهار نمايه(عناوين نويسنده استاد راهنما و استاد مشاور) جهت بازيابي آسانتر به همراه چكيده آنها در سايت دانشگاه و در قسمت كتابخانه الكترونيك قابل بازيابي مي باشد.

۵. نرم افزار یکپارچه کتابخانه ای

این نرم افزار که تحت وب می باشد با مدیریت اداره کتابخانه مرکزی اين نرم افزار بيش از 14 سال است که در دانشگاه علوم پزشکي یاسوج مورد استفاده قرار ميگيرد. تمامي سرويس ها اعم از فهرست نويسي ، جستجو و بازيابي مدرك ، گزارش گيري ، چكيده نويسي و تهيه چكيده و ديگر خدمات اطلاع رساني را در تمام سطوح و بصورت استاندارد كتابخانه هاي بزرگ (كتابخانه ملي پزشكي آمريكا)  و كتابخانه ملي ايران ارائه مي دهد

 

 ۶. سایت الکترونیک کتابخانه

عصری که ما درآن به سر می بریم عصر انفجار اطلاعات لقب گرفته است و هر روز شاهد فزونی اطلاعات در هر گوشه از جهان هستیم در چنین وضعیتی که هر روز اطلاعات جدید تری ارائه مي شود، دسترسي صحيح و سريع افراد به اطلاعات داراي اهميت ويژه­اي مي­باشد. کتابخانه­ها و مراکز آموزشی وتحقیقاتی به عنوان مراکز اصلی اطلاع یابی واطلاع رسانی از عمده­ترین کانالهای دسترسی به اطلاعات به شمار مي­آيند و در اين خصوص کتابداران و اطلاع رسانان بايد به جنبه هاي نظري وکاربردي اينترنت به خوبي واقف باشند تا بتوانند اولا اطلاعات روز آمد و جامعي را در کمترين زمان ممکن به محققين و پژوهشگران ارائه نمايد و ثانيا با استفاده از امکانات موجود اينترنت نظير اشتراک منابع، فهرست نويسي و رده بندي، انتخاب وسفارش مواد و... علاوه بر يك دست سازي فعاليت ها وكاهش هزينه ها از امكانات وسيع اين شاهراه بزرگ اطلاعاتي در جهت پيشبرد اهداف كتابخانه ها استفاده نمايند.

 این بخش در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دارای 40 ایستگاه اطلاعاتی می باشد. پایگاه ها و بانکهای اطلاعاتی الکترونیکی که همان پايگاه هاي مورد اشتراک وزارت بهداشت مي باشد و همچنين مجموعه کتب پزشکي( آر دي ام ال) و غیره ... که اهم آنها عبارتند از :   

-        Springer- Wiley   -Up to date - ScopusScience Direct - Clinical Key – Bmj –- Ebsco   - Pubmed …. Proquest - -  Web of Scienc 

و مابقی بانک های الکترونیکی دانشگاه که در سایت دانشگاه و در قسمت کتابخانه الکترونیک و همچنین سامانه منیع یاب موجود می باشد و به سهولت جهت دریافت آخرین اطلاعات علمی و تحقيقاتي قابل دسترسي مي باشد. ضمنا راهنمای استفاده هر یک از بانک های اطلاعاتی فوق به صورت مجزا در قسمت کتابخانه الکترونیک دانشگاه قابل دریافت می باشد.

سامانه نوپا   

رونمایی از ۱۲ سامانه علمی وزارت بهداشت با سرنام کلی نوپا (نظام نوین اطلاعات پژوهشی ایران)

نظام نوین اطلاعات پژوهشی کشور ایران (نوپا) مجموعه ای از شیوه نامه ها و سامانه های اطلاعاتی در بر گیرنده اجزای نظام پژوهشی علوم پزشکي کشور شامل پژوهشگران   - نویسندگان مقالات - طرح حهای تحقیقاتی- پایان نامه ها - مقالات - مجلات - کتاب ها -  پروانه های ثبت اختراعات و سایر موارد مرتبط است.

این نظام که به اختصار نو پا نامیده می شود شامل ۱۲ سامانه اطلاعات علمی پژوهشی است که ۱۲ خدمت نوین پژوهشی را در دوتزدهمین دولت خدمتگزار به پژوهشگران علوم پزشکی کشور ارائه می نمايد. در اين راهنم ۱۲ سامانه اطلاعاتي کاربردي نو پا به طور مختصر معرفي مي شوند.

  

سامانه علم‌سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور                                http://isid.research.ac.ir

 سامانه نشریات (مجلات) علمی پژوهشی علوم پزشکی کشور                        http://journals.research.ac.ir

 سامانه مدیریت انتشارات و کتب دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور                    http://books.research.ac.ir

 سامانه پایان‌نامه‌های علوم پزشکی کشور                                                  http://thesis.research.ac.ir

 سامانه اعلام مجلات نامعتبر و جعلی وزارت بهداشت                              http://blacklist.research.ac.ir

 سامانه انتشار نتایج و اخبار پژوهش‌های سلامت کشور                                http://news.research.ac.ir

 سامانه منبع یاب (جستجو و بازیابی منابع اطلاعاتی پزشکی)                            http://rsf.research.ac.ir

 سامانه علم سنجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور                                     http://usid.research.ac.ir

سامانه مشابهت یاب مقالات علوم پزشکی کشور                                          http://ppc.research.ac.ir

 سامانه و بانک اطلاعات مقالات علوم پزشکی                                          http://idml.research.ac.ir

 سامانه کتابخانه ملی دیجیتال پزشکی کشور                                                  http://www.inlm.ir 

سامانه و بانک اطلاعات طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور در حال تکمیل می باشد.